8 Avrupa Ülkesinden 40 Genç İlçemize Geliyor
 
Pınarhisar Kaymakamlığı tarafından Erasmus+ 2018 Gençlik Hareketliliği Programı kapsamında Avrupa Komisyonuna sunulan “Ninemin Çeyiz Sandığı” isimli Gençlik Projesi” kabul edilerek Türkiye Ulusal Ajansından hibe almaya hak kazandı.
Makedonya, İtalya, Hırvatistan, Ukrayna, Slovakya, Romanya, Bulgaristan ve İspanya olmak üzere 8 Avrupa ülkesi ve Türkiye’den 18-24 yaş aralığında toplam 45 genç 12 – 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında Pınarhisar ilçesinde yürütülecek olan projemizde yer alacaktır. Her ortak ülkeden 5 katılımcının yer alacağı faaliyetlere ilçemizden katılacak olan (2 kız-2 erkek ve 1 Grup Lideri) 5 Türk katılımcının belirlenmesine yönelik çalışmalar ilerleyen günlerde yapılacaktır.
 
Projemiz genel olarak; Türk ve Avrupalı gençlerin bir araya gelerek kuracakları işbirliği sayesinde nesli tükenmekte olan yerel tohumlara ilişkin koruma bilinci kazandırmaya, kamuoyu oluşturmaya ve ülkelerinde yaygınlaşmasını sağlamaya  katkı sunmayı amaçlamaktadır.
 
Bu kapsamında Avrupalı katılımcılar ülkelerinde yok olmaya yüz tutmuş yerel tohumları toplayarak Pınarhisar’a geldiklerinde Türk katılımcılarımızla tohum takası yapacak, ilçemize yakın köylerde belirlenecek gönüllülerin bahçelerine ekimlerini  gerçekleştirecek ve  ülkelerine döndüklerinde takas ettikleri yerel tohumları yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında kendi ülkelerinde de  ekeceklerdir.
 
 
01.Aralık 2018 tarihinde başlayacak olan projemiz Hazırlık, Hareketlilik ve Hareketlilik Sonrası olmak üzere 3 aşamada yürütülecek olup 31 Ekim 2019 tarihinde son bulacaktır. Yurt dışı katılımcılarımız 2019 Mayıs ayında ilçemize gelerek 6 gün süreyle konaklayacak olup, Avrupalı katılıcılarımıza bölgemizin tanıtımına yönelik olarak bir kültür gecesi organize edilecektir.
 
Projede yer alacak tüm katılımcıların yeme-içme, konaklama ve seyahat giderleri Erasmus+ Gençlik Programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından karşılanacaktır.