UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE TOPLANTISI YAPILDI

 

 

Kırklareli Valiliği İl yazı İşleri Müdürlüğünün 06.11.2018 tarih ve 11755 sayılı yazıları üzerine, İlçemizde uyuşturucu ile Mücadele toplantısı 08.11.2018 günü Kaymakamlık Makamında, Kaymakam Murat EREN’in Başkanlığında, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı ve  İlçe kurum amirlerinin katılımı ile yapıldı.
    Toplantıda Kaymakam Murat EREN, uyuşturucu ile mücadele konusunda,  alınması gereken önlemler ve çalışmalarda, kurumların eşgüdüm ve koordinasyon içinde, uyuşturucu ve madde bağımlılığını önleme, koruma ve sonuç alıcı çalışmalar yapılması  konusunda   açıklamalarda bulundu.
  Toplantıda uyuşturucu ile ilgili olarak  sunulan görüş ve öneriler doğrultusunda aşağıdaki kararlar alındı.
1- Çocuk ve gençlerin uyuşturucu ile tanışmasını önlemek amacıyla ailelerin çocuklarını okul ve okul dışı yaşamlarını gözetim altında tutmaları ve uyuşturucu tehdidi konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Toplum Sağlığı Merkezi tarafından uzman personel görevlendirilerek, ailelere yönelik olarak  bilgilendirme eğitimleri verilecektir.
2- Okullarda rehber öğretmenler tarafından uyuşturucu madde bağımlılığı ve zararları   konularında  eğitimler verilecek.
3- Öğrenci olmayan şahısların, okul önlerine gelmelerine okul idarelerince müsaade edilmeyecek ve şüpheli durumlarda okul idaresi kolluk birimleri ile bilgi paylaşımında bulunacak.
4- Okul kantinleri denetlenecek ve okul idaresi tarafından sürekli gözetim altında tutulacaktır.
5- İlçe genelinde  park, kafe, kaleler bölgesi ve boş binalar vb. yerler kolluk kuvvetlerince sürekli denetim altında tutulacak.
6- Uyuşturucu ile ilgili talep ve şikayetlere ilişkin ilk müracaatlar, Kırklareli Valiliği İl Planlama Müdürlüğünün 27.07.2018 tarih ve 8387 sayılı yazıları gereğince, açık kapı birimlerine  yapılması sağlanacak ve iletilen talep ve şikayetlere yazı doğrultusunda gereği yapılacaktır.
7- Uyuşturucu ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’nun “UYUMA” isimli uyuşturucu ile Mücadele Mobil Uygulama Projesi, tüm  köy ve mahalle muhtarlıklarına gönderilmiş olup halkımıza duyurulması muhtarlıklarca takip edilecektir.
8- Meslek Yüksek Okulunda Yeşilay tarafından  uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile  ilgili verilen bilgilendirme eğitimlerinin zaman zaman  devam ettirilmesi sağlanacaktır..
9- Dogal olarak kendiliğinden yetişen kenevir sahalarının tespiti ve kontrolü İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe  Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılacaktır.
10- Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce uyuşturucu ile mücadelede farkındalık yaratmak amacıyla spor müsabakaları düzenlenecektir.